Реалізуємо грантовий проєкт з встановлення сонячної електростанції
Альтернативна енергетика, сонячні панелі, інші сучасні рішення, що допомагають економити на електриці, набувають усе більшої актуальності у час війни та російського енергетичного тероризму.
У Хотинській громаді реалізовуємо черговий проєкт у сфері енергоефективності. Цього разу – з облаштування сонячної електростанції на покрівлі будівель КНП «Хотинська багатопрофільна лікарня».
Про це в інтерв’ю журналістам розповів міський голова Андрій Дранчук.
– Чому цей проєкт такий важливий і яка його вартість?
– Саме такий проєкт реалізовуємо вперше в громаді та, можливо, в області. Його вартість становить близько 4 мільйонів гривень, – розповідає Андрій Дранчук. – Цей масштабний грантовий проєкт у сфері відновлюваної енергетики, а саме встановлення сонячної електростанції у Хотинській багатопрофільній лікарні, справді дуже важливий. Оскільки йдеться про один з найбільших наших комунальних закладів з найвищим споживанням електроенергії протягом року, що потребує великих затрат на енергоносії і є великим навантаженням для бюджету громади.
Нагадаю, наша лікарня визначена кластерною в області, тут облаштовано сучасний центр реабілітації, тож кількість пацієнтів та наданих послуг зростає. Заклад працює цілодобово, у режимі 24/7. І мусимо забезпечити його повноцінне функціонування. Тож надзвичайно важливо, що облаштована сонячна електростанція допоможе суттєво зекономити бюджетні кошти.
– Завдяки чому вдалося виграти у відборі проєктів та що вже зроблено?
– Реалізовуємо цей проєкт у співпраці з нашими надійними партнерами – ГО «Екоклуб» (дякую його представнику, координатору Дмитру Сакалюку). А вдалося втілити його вжиття завдяки активній роботі фахівців відділу житлово-комунального господарства, інфраструктури та енергоефективності міської ради Віктора Соколюка й Едуарда Парція та керівництва Хотинської багатопрофільної лікарні на чолі з генеральною директоркою Тетяною Бринь (медзаклад співфінансує проєкт, спрямувавши кошти, які накопичили в результаті ефективного менеджменту). Також відзначу, що монтаж сонячної станції відбувався під контролем заступника генерального директора Владислава Раєвського, провідного інженера з охорони праці Івана Койцана.
Наразі вже завершено монтаж обладнання на двох будівлях лікарні: терапевтичного відділення та поліклініки. Встановлено близько 270 сучасних фотоелектричних панелей, загальна генеруюча потужність сонячної електростанції – 150 кВт. За розрахунками, економія електроенергії становитиме приблизно 154000 кВт*год/рік, що становить 35–40% споживання закладом.
Відзначу, що йшли до цього майже 2 роки. Проєктна заявка Хотинської міської ради була відібрана невипадково, адже протягом не одного року наша команда здійснювала наполегливу і планомірну роботу із впровадження енергоефективних заходів. У громаді запроваджена система професійного енергомоніторингу та енергоменеджменту.
Нагадаю, ще у грудні 2022 року підписали угоду з ГО «Екоклуб», а у 2023 році стали переможцями конкурсу з відбору проєктних заявок. Далі була праця з грантодавцями, фахова експертиза, обстеження, підготовка документації… І ось цього року – реалізація проєкту. Проєкт на завершальній стадії, фахівці ще мають провести налагоджувальні роботи і підключити всю систему.
Додам, що ми продовжимо впроваджувати інноваційні відновлювальні джерела енергії та підвищувати енергоефективність комунальних будівель громади для заощадження бюджетних коштів і забезпечення сталого розвитку громади, – запевнив міський голова Андрій Дранчук.